Bizimle iletişim kur
sarah

Telefon numarası : 18823215281

Naber : +8618823215281

Oksijen Doygunluğunu Ölçmenin Bazı Yolları Nelerdir?

December 22, 2022

Oksijen doygunluğunu ölçme yöntemleri şunları içerir:

Nabız oksimetresi

Kan gazı testi

Nabız oksimetresi

 

 

Nabız oksimetresi nedir?

Oksijen, insan kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin adı verilen bir molekül tarafından taşınır.Nabız oksimetresi kanda hemoglobinin taşıdığı oksijen miktarını ölçer.Buna oksijen doygunluğu denir ve bir yüzdedir (100 üzerinden).Genellikle parmağınızın ucuna veya kulak memenize yerleştirilen bir kan-oksijen sensörü kullanılarak ölçülen basit, ağrısız bir testtir.Örneğin, Yumi Medical parmak klipsli kan oksijen probu, yumuşak parmak kılıflı kan oksijen probu, kulak klipsli kan oksijen probu, tek kullanımlık kan oksijen probu sağlar.

 

 

Nabız oksimetresi ne işe yarar?

Akciğer hastalığı olan kişilerin kan oksijen seviyeleri normalden düşük olabilir, bu nedenle bir nabız oksimetresi bir sorun olup olmadığını teşhis etmeye yardımcı olabilir.

 

Ciğerleriniz ne kadar hasar görürse, oksijen sorunu yaşama olasılığınız o kadar artar.Nabız oksimetreleri, bir kişinin akciğerlerinin ne kadar kötü etkilendiğini ölçmek için de kullanılabilir.

 

Yürüme veya uyku gibi egzersizler sırasında olduğu gibi belirli bir süre boyunca oksijen seviyenizi ölçmek için de kullanılabilir.

 

 

 

Nabız oksimetre testi için nasıl hazırlanılır?

Oje veya takma tırnaklar ışığı engelleyebilir ve okuma sonuçlarını etkileyebilir.Bu nedenle, doğru sonuçlar elde etmek için ölçüm yaparken tırnaklarınızı temizlemek gerekir.

 

Nabız oksimetre sonuçları, anemi ve Raynaud sendromu gibi tıbbi durumlardan etkilenebilir.

 

Nabız oksimetresinin çalışma prensibi

 

Nabız oksimetresi, kanınıza ne kadar ışık emildiğini ölçer.Bu bize kanımızda ne kadar oksijen olduğunu söyler.

 

Nabız oksimetresi, parmak ucunuzdan veya kulak memenizden iki ışık huzmesi yayar: kırmızı ve kızılötesi.

 

Çok fazla oksijen içeren kan, daha fazla kızılötesi ışığı emer ve daha fazla kırmızı ışığın geçmesine izin verir.

 

Yeterli oksijen içermeyen kan daha fazla kırmızı ışığı emer ve daha fazla kızılötesi ışığın geçmesine izin verir.

 

Kan hücrelerinde yeterli oksijen yoksa, daha mavi görünürler.

hakkında en son şirket haberleri Oksijen Doygunluğunu Ölçmenin Bazı Yolları Nelerdir?  0

Nabız oksimetre testi evde yapılabilir mi?

 

Portatif parmak klipsli oksimetre, evde kendi kendini test etmek için kullanılabilir.COVID-19 sonrası dönemde, yerli tırnak oksimetresi pazarı tüm hızıyla devam ediyor ve ailelerin olmazsa olmazı bir ürün haline geldi.Pray-med gözetiminde üretilen parmak klemp oksimetrenin birçok avantajı vardır: 4 ana parametre, OLED ekran, 5S değerinin hızlı ölçümü, hareket önleme fonksiyonu, rahat kullanım, yüksek kalite ve düşük fiyat.Danışmanlık ve satın alma için lütfen satış temsilcimizle iletişime geçin.

 

Peki ya ölçüm sonuçları?

 

Oksimetre ekranı kandaki oksijen yüzdesini gösterir.Sağlıklı insanlar için normal oksijen satürasyon seviyeleri %95-100 civarındadır.

Oksijen seviyeleri bunun altına düşerse, akciğer sorunlarına işaret eder.Oksijen seviyesi düşük olan kişilerin ekstra oksijene veya başka bir tedaviye ihtiyacı olabilir.Sağlık uzmanınız bunu sizinle görüşecektir.

Mevcut kılavuzlar, istirahat stabil oksijen satürasyonu %92 veya daha az olan kişilerin, oksijen tedavisinin uygun olup olmadığını belirlemek için bir kan gazı değerlendirmesi için sevk edilmesini önermektedir.

 

Oksijen seviyelerindeki bir değişiklik, ciğerlerinizin daha kötü durumda olduğu anlamına gelebilir.

 

Pnömonili hastalar ve akciğer sorunları olan çocuklar için oksijen satürasyonu, hastaneye yatış ihtiyacını belirlemeye yardımcı olur.

 

 

 

Testler düşük oksijen seviyeleri gösterirse ne olur?

 

İzleme sonuçları düşük oksijen satürasyonunu gösteriyorsa, hasta oksijen tedavisine başlamalıdır ve oksijen tedavisinden sonra normal olup olmadığını görmek için kan oksijen satürasyonu tekrar kontrol edilir.