Bizimle iletişim kur
sarah

Telefon numarası : 18823215281

Naber : +8618823215281

EKG'nin Yalan Olduğunu Düşündüm? İnsanlar Neden Koşu Bantlarında ve Bisikletlerde EKG Testi Yapar?

December 5, 2022

Elektrokardiyogram herkesin aşina olduğu, el ve ayaklara klemp takılı, göğüs elektrotlarla bağlanmış, eşit yatan hemşire testi yapılabilmektedir.Bu geleneksel bir statik elektrokardiyogramdır, ancak elektrokardiyogramı ölçmek için koşu bandında koşmanızı veya bisiklete binmenizi gerektiren testler de vardır.Neden bunu yapasın ki?Koroner kalp hastalığı olanların bilmesi gerekir.

心电图

Koşu bandında ve dönen bisiklette ekg

Birçok çeşit elektrokardiyogram vardır.Rutin fizik muayene sırasında istirahat elektrokardiyogramları olduğu gibi, egzersiz sırasında elektrokardiyogramlar da vardır.Bu egzersiz stres testidir.EKG egzersiz testi (egzersiz testi), egzersiz yoluyla kalp yükünü artırmaya ve kalp kasının oksijen tüketimini artırmaya yönelik bir egzersiz testidir.Koroner kalp hastalığı ve diğer hastalıkların tanısında, ayırıcı tanısında ve prognostik değerlendirmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Bu muayene yöntemi neden egzersiz halinde yapılmalıdır?Hangi hastalıklar tespit edilebilir?Önlemler nelerdir?Hadi bir bakalım.

心电图机

EKG neden sessizce yapılamaz?

 

Hastalar duygusal olarak dengeli ve sessiz olduğunda birçok kalp sorunu ortaya çıkmaz.Sakin durumda vücudun kan ihtiyacı yüksek olmadığı için, koroner kalp hastalığında bile göğüs ağrısı gibi miyokardiyal iskemi semptomları geliştirmek zordur.Bu nedenle, koşu bandı ve bisiklete binme, kalbin yükünü artırabilir ve miyokardın oksijen tüketimini artırabilir, böylece miyokardiyal iskemi durumuna neden olabilir.Kalbin kan sağlama kapasitesi, egzersiz miktarına, klinik belirtilere, hemodinamiklere ve elektrokardiyogram yanıtlarına göre kapsamlı bir şekilde değerlendirilebilir.

 

Egzersiz stres testine kim ihtiyaç duyar?

 

▲ Göğüs ağrısı olan kişiler

Göğüs ağrısının nedeninden emin olmayan kişilerde, göğüs ağrısının koroner kalp hastalığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını ekarte etmek için egzersiz testleri kullanılabilir.

 

▲ Yüksek riskli koroner kalp hastalığı grupları

Koroner kalp hastalığı riski yüksek kişilerde gizli koroner kalp hastalığı olabileceğinden egzersiz yükü testi tanıya yardımcı etkili yöntemlerden biridir.

 

▲ Aritmi popülasyonu

Egzersiz testi, aritmi taraması için kullanılabilecek tüm kurs EKG izlemenin bir inceleme yöntemidir.

 

▲ Miyokard enfarktüsü sonrası hastalar

Miyokard enfarktüsü sonrası hastalarda egzersiz testleri şu şekilde değerlendirilebilir:

 

1. Hastaların risk sınıflandırması ve prognoz değerlendirmesi;

2. Ev işleri ve iş yükü değerlendirmesi dahil olmak üzere hastaların taburcu olduktan sonraki egzersiz miktarının kardiyak fonksiyon rezervi ve ayrıca egzersizin kardiyak riskin kapsamlı bir şekilde azaltılması ve kardiyak rehabilitasyon olarak değerlendirilmesi;

3. Hastanın kullandığı ilaçların yeterliliğini ve ek tanısal veya terapötik önlemlerin gerekliliğini değerlendirin.

动态心电图检测

Muayene pahalı mı?

Egzersiz testinin maliyeti genellikle 150 ila 300 yuan arasındadır, fiyat makuldür, ancak belirli fiyat ve geri ödeme, hastanın bulunduğu hastanenin özel politikasına dayanmalıdır.

Egzersiz testi için kontrendikasyonlar ve öneriler

Tüm insanların koşu bandı testi için uygun olmadığını unutmayın.Aşağıdaki durumlarda egzersiz koşu bandı testi yapılmamalıdır:

 

1. Akut miyokard enfarktüsü;

2. Ciddi arter stenozu olan hastalar;

3, akut miyokardit veya perikardit;

4. Yüksek riskli kararsız anjina pektoris;

5. Konjestif kalp yetmezliği;

6. Şiddetli aritmi;

7. Şiddetli hipertansiyon, kan basıncı ≥160/90 mmHg;

8. Elektrolit bozukluğu olan hastalar;

9. Zihinsel ve fiziksel koşullar egzersize izin vermiyor;

10. Her türlü akut bulaşıcı hastalık ve ilaç zehirlenmeleri.

 

Egzersiz testinin koroner kalp hastalığını saptayıp değerlendirebilmesine ve EKG izleyip kaydedebilmesine rağmen her hasta için uygun olmadığı, birçok özel durumda ve bazı hastalarda egzersiz testi yapılamadığı görülmektedir.Bu nedenle kendi ihtiyaçları için egzersiz testi yaptırmalı, doktor görüşüne uymalı, kendi ilgili muayeneleri için doktorun rehberliğinde hem de hastalığın erken teşhis ve tedavisini yapmalıdır.

心电检测仪