Bizimle iletişim kur
sarah

Telefon numarası : 18823215281

Naber : +8618823215281

Pulse Oksimetre Adındaki Küçük Bir Cihaz Kandaki Oksijen Seviyelerini Nasıl Ölçer?

December 19, 2022

Nabız oksimetresi, kanınızdaki oksijen doygunluğunu ölçebilen küçük bir cihazdır.

Nabız oksimetresi, oksijenin kalpten ve akciğerlerden vücudun en uzak bölgelerine ne kadar iyi gönderildiğini izlemesi gereken kronik akciğer veya kalp rahatsızlıkları olan kişiler için yararlıdır.

Bir nabız oksimetresi kullanmak için cihazı ayak parmağınıza, parmağınıza veya kulak memenize klipsleyeceksiniz - işte doğru bir okuma alabilmeniz için doğru şekilde kullanmanız.

Nabız oksimetresi, kandaki oksijen seviyelerini ölçmek için tipik olarak parmağınıza, ayak parmağınıza veya kulak memenize takılan küçük bir cihazdır.

 

Nabız oksimetresi, oksijenin kalpten ve akciğerlerden vücudun en uzak bölgelerine ne kadar iyi gönderildiğini belirlemenin hızlı ve kolay bir yoludur, bu da kalbinizin ve akciğerlerinizin düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Nabız oksimetreleri, kronik akciğer veya kalp rahatsızlıkları için uyarı işaretlerini ölçmek için kullanılabilir ve koronavirüs için tıbbi yardım almanız gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olabilir.

 

İşte bir nabız oksimetresinin tam olarak neyi ölçtüğü, nasıl çalıştığı ve onu nasıl doğru şekilde kullanabileceğiniz hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Nabız oksimetresi neyi ölçer?

Nabız oksimetresi, kanınızın oksijen doygunluğunu ölçer.Esasen bu yüzde, kanda ne kadar oksijen olduğunun hesaplanmasıdır, %100 'tamamen doymuş' ve optimal seviyedir.

 

Ve bu basit, invaziv olmayan tıbbi alet birçok eczanede reçetesiz bulunsa da çoğu insan için gerekli değildir.

 

 

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) veya kalp yetmezliği gibi akciğer veya kalp rahatsızlığı olanlara doktorları tarafından evde oksijen tedavisi verilebilir, diyor Rizzo ve bir nabız oksimetresi, evde oksijen kullanımının uygun olup olmadığını izlemelerine yardımcı olabilir. durumlarını iyileştirip iyileştirmediği.

 

Nabız oksimetreleri, ciddi COVID-19 vakalarını belirtmek için de kullanılmıştır.Bunun nedeni, koronavirüsün kan oksijen seviyelerinde düşüşe neden olabilmesidir - ancak bu meydana gelirse, nabız oksimetresi kullanmaya ihtiyaç duymadan önce diğer semptomları fark etmeniz olasıdır.

 

Aslında Rizzo, oksijen doygunluğunun genellikle tıbbi durumların en iyi göstergesi olmadığını ve diğer semptomların da doktorunuza söylemeniz kadar önemli olduğunu söylüyor.

 

Düşük kan oksijen seviyelerinin diğer uyarı işaretleri şunları içerebilir:

 

Artan kalp atış hızı

artan solunum hızı

Nefes darlığı hissetmek veya nefes nefese kalmak

Daha önce yaptığınız bir aktiviteyi nefessiz kalmadan yapamama

 

Nabız oksimetresi nasıl okunur

DSÖ'ye göre, nabız oksimetresinde %95 ila %100'lük bir okuma sağlıklı kabul edilir ve endişe edilecek bir durum değildir.

 

Altta yatan herhangi bir tıbbi durumunuz yoksa, seviyeleriniz genellikle 95 veya daha yüksek olmalıdır.Ancak kronik rahatsızlıkları olan kişiler için, sizin için uygun okumanın ne olması gerektiği ve ne zaman tıbbi yardım almanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

 

Referans olarak, daha düşük kan oksijen doygunluğu seviyeleri şunları gösterebilir:

 

Engellenen hava yolları

nefes almada zorluk

Akciğer enfeksiyonu

Zayıf kan dolaşımı

Anestezi, kas gevşeticiler veya anafilaksiden kaynaklanan ilaç etkileşimi

Ek olarak, egzersiz sırasında nabız oksimetre okumanız düşerse, Rizzo bunun altta yatan bir akciğer veya kalp rahatsızlığının işareti olabileceğini ve doktorunuzla konuşmanız gerektiğini söylüyor.